Bengaluru, Karnataka
GST No. 29EUUPK0026C1ZM
Call 08047633207 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 20kw |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Temperature Range | 50-60 DegreeC |
| Brand | Neo |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Voltage | 415V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | GI |
| Usage/Application | Fruit And Vegetable Drying |
| Warranty | 1 Year |
Industrial Heat Pump Dryer takes advantage of the reversed Carnot principle, absorb the heat from atmosphere and transfer the heat to the products which will be dried. This kind of dryer is mainly composed of heat pump dryer and drying chamber. This dryer will be controlled by touch screen controller, and the temperature can be adjustable. It has low power consumption.
Capacity Available: 100 to 2000 LPH
View Complete details
Product Brochure
| Capacity(kg) | 50 Kg |
| Number of Trays | 24 |
| Brand | Neo |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Temperature Range | 50-60 DegreeC |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity | 100 LPH |
| Surface Finish | Powder Coated |
Heat Pump Dryer takes advantage of the reversed Carnot principle, absorb the heat from atmosphere and transfer the heat to the products which will be dried. This kind of dryer is mainly composed of heat pump dryer and drying chamber. This dryer will be controlled by touch screen controller, and the temperature can be adjustable. It has low power consumption.
Capacity Available: 100 to 2000 LPH
View Complete details
Product Brochure
| Capacity(kg) | 50 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Trays | 20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 250 kg |
| Temperature Range | 60 Deg C |
| Voltage | 415V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 200 LPH |
| Usage/Application | Food Dehydrating |
| Warranty | 1 Year |
| Surface Finish | Powder Coated |
View Complete details