Bengaluru, Karnataka
GST No. 29EUUPK0026C1ZM
Call 08047633207 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 1000 L |
| Voltage | 415V |
| Installation Type | Surface Mounted |
| Tank Net Weight | 250 kg |
| Max. Temperature | 80 DegreeC |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Neo |
| Phase | 3 Phase |
| Rated Power | 18 kW |
| Rated Capacity | 1200 LPH |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1000 L |
| Brand | Neo |
| Voltage | 415V |
| Max. Temperature | 50-70 DegreeC |
| Heat Source | Air Source Heat Pump |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Circulation | Hot Water Circulation |
| Rated Capacity | 600 LPH x 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Material | Epoxy Coated GI |
Get non-stop hot water in anywhere in the establishment using a 600 LPH Air Source Heat Pump Water Heater, while saving as much as 70-80 % on your heating costs. The Heat Pump absorbs energy from the atmosphere to heat water round-the-clock, irrespective of the weather. A solitary heat pump installed anywhere in the house can supply water to all the bathrooms and kitchens.
How does a heat pump work:
Major components of a heat pump water heater include a compressor, a refrigerant, heat exchangers (a condenser and an evaporator) and an expansion valve.
The operation begins with air being forced through an evaporator which contains a liquid refrigerant, with the help of a fan.
This refrigerant evaporates to a gas and extracts heat from the ambient air.
The warm gaseous refrigerant then passes through the compressor, which increases its pressure and it becomes a hot gas.
This hot gas enters a heat exchanger (condenser) and transfers its heat to the water inside a storage tank.
The refrigerant cools down in the condenser and becomes a warm liquid.
It then passes through an expansion valve and becomes a cool liquid and enters the evaporator again.
The cycle is then repeated in this manner.
Thus heat absorbed from the air is transferred to the water and the heating continues till the desired temperature is reached
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1000 L |
| Brand | Neo |
| Voltage | 415V |
| Max. Temperature | 60 DegreeC |
| Heat Source | Air Source Heat Pump |
| Heater Material | Epoxy Coated GI |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Circulation | Hot Water Circulation |
| Rated Capacity | 250 LPH |
| Rated Power | 22 kW |
Get non-stop hot water in anywhere in the establishment using a 250 LPH Heat Pump Water Heater, while saving as much as 70-80 % on your heating costs. The Heat Pump absorbs energy from the atmosphere to heat water round-the-clock, irrespective of the weather. A solitary heat pump installed anywhere in the house can supply water to all the bathrooms and kitchens.
How does a heat pump work:
Major components of a heat pump water heater include a compressor, a refrigerant, heat exchangers (a condenser and an evaporator) and an expansion valve.
The operation begins with air being forced through an evaporator which contains a liquid refrigerant, with the help of a fan.
This refrigerant evaporates to a gas and extracts heat from the ambient air.
The warm gaseous refrigerant then passes through the compressor, which increases its pressure and it becomes a hot gas.
This hot gas enters a heat exchanger (condenser) and transfers its heat to the water inside a storage tank.
The refrigerant cools down in the condenser and becomes a warm liquid.
It then passes through an expansion valve and becomes a cool liquid and enters the evaporator again.
The cycle is then repeated in this manner.
Thus heat absorbed from the air is transferred to the water and the heating continues till the desired temperature is reached
View Complete details
Product Brochure
| Power | 5kW |
| Capacity | 100 L |
| Voltage | 415V |
| Compressor | Scroll Compressor |
| Installation Type | Surface Mounted |
| Max. Temperature | 60 DegreeC |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Brand Name | Neo |
| Material | Epoxy Coated GI |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 440V |
| Heater Material | Epoxy Coated GI |
| Tank Net Weight | 250 kg |
| Max. Temperature | 50-60 DegreeC |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Heat Source | Air Source Heat Pump |
| Rated Power | 22 kW |
| Rated Capacity | 550 LPH |
| Brand Name | Neo |
| Phase | 3 Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1000 L |
| Voltage | 415V |
| Max. Temperature | 60 DegreeC |
| Country of Origin | Made in India |
| Rated Power | 20 kW |
| Rated Capacity | 550 LPH |
| Circulation | Hot Water Circulation |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand Name | Neo |
| Phase | 3 Phase |
| Material | Epoxy Coated GI |
Get non-stop hot water in anywhere in the establishment using 550 LPH Commercial Heat Pump Water Heater, while saving as much as 70-80% on your heating costs. The Heat Pump absorbs energy from the atmosphere to heat water round-the-clock, irrespective of the weather. A solitary heat pump installed anywhere in the house can supply water to all the bathrooms and kitchens.
View Complete details