Bengaluru, Karnataka
GST No. 29EUUPK0026C1ZM
Call 08047633207 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 1000 L |
| Brand | Neo |
| Noise Level | 56 dB |
| Rated Current | 5.5 Amp |
| Voltage | 230V |
| Net Dimension | 860 x 650 x 55 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Tank Value | 230L |
| Tank Material | Epoxy Coated GI |
| Rated Heating Capacity | 4 kW |
| Rated Input Power | 0.8 kW |
| Max Outlet Temperature | 70 DegreeC |
| Rotary Compressor | GMCC |
| Max Pressure | 3 MPa |
| Tank Testing Pressure | 6 bar |
| Tank Operating Pressure | 4 bar |
| Refrigerant Type | R134A |
| Net Weight | 60 kg |
| Gross Weight | 80 kg |
| Pressure Protection | Danfoss Make |
| Warranty | 2 Years On Tank And Compressor With Sealed System, 1 Year On Other Components |
View Complete details