Bengaluru, Karnataka
GST No. 29EUUPK0026C1ZM
Call 08047633207 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Usage/Application | Pool Heating |
| Brand | Neo |
| Model Name/Number | Neo P27 |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 140 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Rated Input Power | 5.5 kW |
| Rated Output Heating Capacity | 27 kW |
| Compressor Type | Scroll Compressor |
| Compressor Make | Copeland / Sanyo |
| Dimensions | 1150 x 730 x 780 mm |
| Heat Exchanger | Shell And Coil Titanium Heat Exchanger |
Neo introduces Swimming Pool Heat Pump so that you can swim 365 days. They are highly energy efficient and cost effective and allows you to make most of your swimming pool by making it comfortable throughout the year regardless of the climate conditions.
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Neo |
| Usage/Application | Pool Heating |
| Material | GI |
| Model Name/Number | Neo P27 |
| Voltage | 440V |
| Phase | 3 Phase |
| Weight | 250 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Compressor Make | Copeland / Sanyo |
| Compressor Type | Scroll Compressor |
| Rated Input Power | 11 kW |
| Rated Output Heating Capacity | 45 kW |
| Heat Exchanger | Shell And Coil Titanium Heat Exchanger |
| Inner Circulation Pump Maker | Sumo / Groundfoss |
| Dimensions | 1560 x 935 x 1460 mm |
Neo introduces Swimming Pool Heat Pump so that you can swim 365 days. They are highly energy efficient and cost effective and allows you to make most of your swimming pool by making it comfortable throughout the year regardless of the climate conditions.
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Neo |
| Usage/Application | Pool Heating |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | Neo P104 |
| Voltage | 440V |
| Phase | 3 Phase |
| Weight | 250 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Compressor Make | Copeland / Sanyo |
| Compressor Type | Scroll Compressor |
| Rated Input Power | 20 kW |
| Rated Output Heating Capacity | 104 kW |
| Heat Exchanger | Shell And Coil Titanium Heat Exchanger |
| Inner Circulation Pump Maker | Sumo / Groundfoss |
| Dimensions | 1560 x 935 x 1460 mm |
View Complete details